VÚRUP
  • Výsledky výskumuProgresívne chemické materiály hlavne na báze obnoviteľných surovín

    Progresívne chemické materiály hlavne na báze obnoviteľných surovín

    Etapa 05

    Terciálna recyklácia uhľovodíkov z niektorých syntetických makromolekulových látok, prevažne odpadných polyolefínov a odpadných ropných olejov

    Vedúci projektu:
    Ing. František Mátel, CSc.,VUSAPL, a.s.

    Vedúci riešiteľ etapy:
    Ing. Miriam Miškove

    Kooperujúce organizácie:
    Slovnaft VÚRUP, a.s.
    Roil Trade, s.r.o.

    Rok zahájenia: 2003
    Rok ukončenia: 2005

    Cieľ projektu:

    Súčasné recyklačné technológie odvodené od procesov používaných pri spracovaní ropy a upravené na spracovanie uhľovodíkových odpadov na hodnotné polotovary a výrobky sú charakteristické aj tým, že sú z investičného hľadiska veľmi náročné. Na vybudovanie ekonomicky odôvodnenej spracovateľskej jednotky je nutný značný investičný kapitál a dostatočne veľký trh s odpadmi. To je ďalším dôvodom súčasného nízkeho podielu recyklácie.

    Vedecko-technické pracoviská na celom svete hľadajú jednoduchšie a lacnejšie spôsoby recyklácie odpadových plastov a odpadových ropných olejov, ktoré by našli širšie uplatnenie v praxi.

    Proces BLOWDEC (BLOWing DEComposition – vírivý rozklad) predstavuje novú originálnu metódu vyvinutú na základe slovenského patentu č. 279 397.

    Základným cieľom je deštrukcia aditívov a ich zvyškov mechano-termickým rozkladom pri súčasnom zamedzení tvorby koksu. Technológia je čiastočne overená pri recyklácii odpadových látok s vysokým obsahom ropných podielov najmä  odpadových ropných olejov.

    Základným princípom procesu zhodnotenia je spracovanie odpadových olejov v horúcom vírivom lôžku vytvorenom z tuhých častíc napr. v horúcom piesku a pod. v špeciálnom zariadení, v reaktore , ktorý je základnou časťou celého procesu BLOWDEC. Pri spracovaní odpadových olejov dochádza súčasne s deštrukciou aditívov a so separáciou kvapalných podielov aj ku krakovaniu uhľovodíkov na ekonomicky zaujímavý produkt.